Adaptace bez legrace

13.02.2019

Adaptace není nic jiného, než přizpůsobování se vnějším podmínkám a vlivům. Adaptačními mechanismy je vybaveno i naše tělo. Bez toho by nemohl fungovat ani například sportovní trénink, kdy se naše tělo adaptuje na opakovanou a zvyšující se zátěž, čímž dochází ke zlepšování výkonnosti v daném sportovním odvětví. Problém ale je, že naše tělo se adaptuje nejen na trénink, ale i na všechno ostatní. Zkrátka se přizpůsobuje tomu, čemu je vystaveno dostatečně často a po dostatečně dlouhou dobu - bez ohledu na to, jestli to je dobré nebo ne. V dnešní době převažuje sedavý způsob života a není možné, aby to na našich tělech nenechávalo žádné následky. A navíc se postupně vytrácí přirozený pohyb.

Že ne? Kdo z vás má sedavé zaměstnání? Kdo z vás jezdí autem? Kdo z vás večer sleduje televizní nebo jiný monitor? Kdo z vás má myčku nebo pračku? Kdo z vás má někoho na uklízení? Kdo z vás nakupuje on-line?

Tomu všemu se naše tělo samozřejmě přizpůsobuje také. A víc, než jsme ochotni si připustit.

Co se děje s naším pohybovým aparátem?

  • některé svaly ochabují
  • jiné svaly se zkracují
  • další svaly přebírají funkci, která jim nenáleží

V důsledku vznikají nejrůznější nerovnováhy (tzv. disbalance), které jsou prvotní příčinou většiny komplikací pohybového aparátu. Máme totiž pohybový aparát a ne sedavý. Ochablé svaly neudrží tělo ve správném postoji, dochází ke zhoršení dýchacího stereotypu se všemi svými důsledky (viz článek o bránici) či vychylování kloubů z optimálního postavení. To vše velmi vyčerpává organismus a zákonitě se projevuje i v dalších oblastech života. Mnoho i zdánlivě nesouvisejících zdravotních komplikací je jen důsledkem. Navíc tím dochází ke zvýšenému opotřebovávání organismu.

Když tohle moderní tělo ještě zatížíte sportem bez promyšlené přípravy a kompenzace slabých míst, tak si zahráváte s ohněm. Stejně tak nemůžete čekat, že vám bude tělo oporou i do pozdních let jen proto, že chcete. Z dlouhodobého hlediska to není možné. Bude se snažit to zvládnout, ale dříve nebo později začne volat o pomoc - tu a tam zabolí, bude unavenější nebo třeba častěji nemocné. Je jen na vás, jak se k tomu postavíte. Náprava nemusí být složitá, pokud to nepodceníte a nenecháte zajít příliš daleko.

Sportujte, hýbejte se - je to nezbytné. Dělejte, co vás baví a naplňuje, ale nezapomeňte se ujistit, že máte pod kontrolou dopady moderního způsobu života a že stavíte na pevných a zdravých základech! Ty vám zajistí nejen lepší výkonnost, ale hlavně delší životnost vašeho těla! Pak budete moci dělat, co vás baví klidně do 100, když to bude třeba! To je totiž nejvíc.

Je to jako stavět dům na ošizených základech. I přízemní domeček potřebuje základy. A pokud chcete více pater nebo dokonce mrakodrap, tak musí být opravdu kvalitní.

S tělem je to stejné - moderní způsob života naše základy významně oslabuje a bez jejich náležitého opravení nebo zpevnění daleko nedojdete. Způsobů, jak na to, je samozřejmě více. Některé jsou efektivnější, jiné méně. Některé zvládnete sami, na jiné budete potřebovat odborný dohled. Na některé bude stačit vaše tělo, na jiné budete potřebovat speciální pomůcky. Záleží jen na vás, co vám bude vyhovovat a hlavně, co pro vás bude dlouhodobě udržitelné... hlavní neřesti dnešní doby nezmizí, proto nesmí zmizet ani jejich adekvátní kompenzace.

PERMANENTO je způsob cvičení, který vám základy pomůže opravit a zpevnit úplně přirozeně. Bez potřeby odborného dohledu, docházky do fitka, pomůcek nebo spousty času. V podstatě jde o takovou hygienu těla v moderním světě.

Více se dočtete na stránkách Pohyb pro život.