Bez pevných základů nakonec spadne každý „dům“

11.09.2019

Pevné základy jsou důležitým předpokladem opravdového úspěchu v čemkoliv. Tak jako dům postavený na mizerných základech nakonec spadne, tak podobně to dopadne i v jiných oblastech, ať už jde o kariéru, partnerský vztah, zdraví nebo třeba funkčnost našeho těla - která je velmi těsně propojena právě se zdravím a vlastně i se vším ostatním. Tak se na ni koukneme trochu zblízka.

Proč právě funkčnost našeho těla je tak důležitá?

Protože funkční tělo je (mimo jiné - těch souvislostí je mnohem víc) i jistým předpokladem pro zvládání dalších aktivit a činností, které chcete nebo potřebujete dělat. Pokud nás něco bolí nebo se necítíme dobře, tak se to nutně odrazí na naší náladě, produktivitě a vůbec celkové chuti se pouštět do čehokoliv. Horko těžko zvládáme, to co musíme. Funkční tělo tedy není důležité jen pro sportovce, ale pro každého z nás.


Jak zajistit, aby tělo fungovalo správně a bylo nám oporou a ne přítěží?

Stačí se pravidelně hýbat! Ha... zní to jednoduše a samozřejmě, ale je tady jeden háček, který souvisí právě se zmíněnou problematikou pevnosti základů. Proč se někdo začne hýbat a ono to nefunguje? Možná to nevydrží dostatečně dlouho nebo zátěž není vhodná s ohledem na aktuální stav těla. Je třeba mít na paměti, že bez pevných základů to ani v tomto případě dlouhodobě nepůjde.

Jenže právě základy nutné pro správné fungování našeho těla jsou u naprosté většiny dnešní populace narušeny nebo minimálně oslabeny.

Proč? Protože moderní způsob života příliš nepodporuje správné fungování těla. Pohybu je málo nebo naopak moc, často je příliš jednostranný nebo intenzivní. K tomu hodně času prosedíme. A když přičteme vlivy prostředí, výživy a stresu, tak zjistíme, že by byl vlastně zázrak, kdyby tohle všechno naše tělo zvládlo bez úhony. To se zatím snaží přežít a přizpůsobuje se. Takže se různě křiví, někde ochabuje, jinde sílí a pomalu, ale jistě se odchyluje od toho správného nastavení. Základy totálně trpí! Vznikají asymetrie a disbalance, o kterých dlouho vůbec nemusíme vědět. Ale můžeme si být jisti, že tam jsou a že se jednou projeví. Ať v důsledku našich nároků nebo později s věkem.

Pokud nejprve neopravíme škody a začneme v podstatě rozbité tělo zatěžovat (nebo ještě lépe rovnou přetěžovat) pohybem, tak na to doplatíme. Existující nerovnováha se akorát zvětší a začne se nějak projevovat - bolestí, úrazem nebo klidně nemocí. Naše tělo je až příliš chytré na to, aby se dalo zlikvidovat úplně, tak nakonec vymyslí způsob, jak zastavit i ty nejzabedněnější. Určitě máte každý své zkušenosti...

Platí zde přímá úměra, že čím větší jsou naše nároky, tím pevnější a zdravější musí být naše pohybové základy. Můžete si to klidně představit na analogii se základy stavebními. Ty pro "přízemní domeček" nemusí být až tak pevné a dokonalé jako ty pro "výškovou budovu". Ale v obou případech jsou nějaké základy potřeba. Takže pokud máte sportovní ambice, tak se radši snažte. Pokud ne, tak bude stačit pravidelná a nenáročná údržba, která bude kompenzovat právě ty vaše každodenní negativní vlivy, které se každodenně podepisují právě na tom vašem těle.

A tady se dostáváme ještě k jedné důležité věci. Protože některé vlivy, se kterými se naše tělo musí denně potýkat, nemůžeme úplně eliminovat, tak je také musíme denně kompenzovat. To je přesně důvod, proč je Permanento Permanentem. Jinak než permanentně totiž náprava z dlouhodobého hlediska nefunguje. Ledaže bysme obrátili svůj život úplně vzhůru nohama a začali žít jinak... třeba i k tomuhle nakonec dojde :). Prozatím je tu Permanento - cvičení, které  vám pomůže efektivně kompenzovat dopady moderního způsobu života a nejprve opravit a pak udržovat zdravé a pevné základy pro správné fungování těla! A žít spokojený život dle svých představ! Více najdete na www.pohybprozivot.cz.