Dýcháme všichni a neustále, ale většinou špatně

17.08.2020

Víte, kolikrát se zhruba nadechneme za den? 25 000 krát... za život to pak může být 690 000 000 nádechů. A v dnešní době je většina z nich špatně... a dopady jsou dost zásadní. Čtěte a dočtete se 🧐 možná budete překvapeni!

I když se to zdá jako samozřejmost, tak je dobré v dnešní době věnovat dechu trochu vědomé pozornosti. Velmi mě potěšil článek v letním speciálu Respektu, který začíná slovy "Naučme se dýchat! Nádech, výdech... vypadá to prostě, ale správné dýchání je chybějící pilíř našeho zdraví."

Postupem času jsme prostě zapomněli dýchat a k nádechu stále více využíváme ústa namísto nosu. Navíc dýcháme mělce, rychle, přerývavě a příliš mnoho. Důvodů je spousta! Stres, spěch nebo převažující sedavý způsob života.

V článku je ale uveden ještě jeden důvod, který stojí na počátku, a sice "PŘECHOD NA KNEDLÍKY". Novinka i pro mě, ale dává to smysl...

Zkrátka málo koušeme! Naše strava oproti té původní změkla, což ovlivnilo nejprve čelistní svaly a pak i čelist jako takovou. Postupně ustoupila a zúžila se. Rostoucí zuby vysunuly patro nahoru, což utlačilo nosní dutiny a to nás postupně nutí dýchat ústy. Nosní dutiny jsou v dnešní době užší a užší a mají tendenci se ucpávat (obstrukcemi trpí kolem 40% populace). Důkazem jsou dochované lidské lebky - ty staré mají zhruba dvojnásobné nosní otvory, než ty současné. Zajímavé, co?

No a jaké to má dopady na naše zdraví?

Stručně řečeno obrovské a rozhodně není náhoda, že každé cvičení PERMANENTO začíná několika fyziologicky správnými nádechy nosem s pěkně ukotveným jazykem! Převažují dýchání ústy je spojováno s nižším vylučováním oxidu dusnatého. Tato látka se podílí na prokrvení a prokysličení buněk, proto je obsažena mimo jiné ve Viagře ;). Dále se ukazuje se, že dýchání nosem podporuje i dalšími zatím neobjasněnými mechanismy naši sexualitu, regulaci hormonů souvisejících s vylučováním moči, zažíváním nebo tělesným tlakem a dokonce některé teorie dokládají, že se nos podílí na ovládání autonomního nervového systému a může tak regulovat stres. Dalším problémem moderního způsobu dýchání je nedostatek oxidu uhličitého, který v těle funguje jako takový převozník, který pomáhá s distribucí kyslíku a jeho zpracování je tak mnohem efektivnější. Vyšší hladinu si zajistíme tím, že vdechneme méně kyslíku. Trochu paradox, ale funkční. Zkrátka dýcháme moc a blbě.

Nejvíc o dýchání se dočte v knize Jamese Nestora s názvem Breath. New science of lost art. Já jsem právě objednala a už se těším na čtení. Autorova základní doporučení pro dnešní dobu je: žvýka jídlo, dýchat nosem a pomalu, prodloužit výdechy - nádech a výdech na cca 5,5 vteřiny! A občas zadržet dech - krásně si tím zvýšíte hladinu oxidu uhličitého ;)

Zajímavé jsou výsledky experimentu, který na sobě sám vyzkoušel... nechal si spolu s dalším dobrovolníkem na 10 dní ucpat nosní dírky... a výsledek... viz obrázek ;)

Jediné, co mě zklamalo je, že článek neuvádí nic o bránici... ta totiž také velmi významně ovlivňuje naše zdraví a její aktivace souvisí s nosem! Více o tom si můžete přečíst zde.