TÉMATA O POHYBU PRO LAIKY I ODBORNÍKY

Články o pohybu a jeho více či méně zjevných souvislostech pro časopis Běhej.com vychází pravidelně v tištěné formě! Témata vždy nějak souvisí s během, ale neplatí jen pro běžce!

Aktálně připravuji s kolegyní Doc. MUDr. Ivou Holmerovou, Ph.D. a kolektivem autorů unikátní monografii o stárnutí pro odbornou i poučenou laickou veřejnost. Rozhodli jsme se, že se pokusíme téma stárnutí zpracovat tak, aby se odborník nenudil a zároveň aby textu rozumněl i "normální" smrtelník. Stáří se přeci jen týká každého z nás a to, jak ho prožijeme, závisí především právě na každém z nás. Chceme ukázat, že mnoha problémům lze předcházet, ale že i když nastanou, tak s nimi lze smysluplně žít a dožít. Tak uvidíme, jak se nám to povede.

Přednášky o pohybu a jeho více či méně zjevných souvislostech pro seniory Prahy 4 (organizované MČ Praha 4) a Prahy 7 (organizované Kulturně komunitním centrem, které patří pod Asociaci občanských poraden). V prvním roce spolupráce se témata týkala významu pohybu pro osoby v pokročilém věku. V druhém roce jsem navázala tématy zaměřenými na význam okolního prostředí a jak ho využít k pohybu. Posluchači se dozvěděli, proč je pohyb v pozdním věku tak důležitý, jaké jsou jeho konkrétní účinky a jak to vše souvisí s kvalitou života ve stáří. Kromě toho jsem představila několik tipů, jak k pohybu využít okolní prostředí a tím si přirozeně zajistit jeho dostatek a přispět tak ke zlepšení svého zdraví, kondice a následně i radosti ze života.

Přednášky se vždy snažím oživit ukázkami cvičení. Toto jsou slova Libušky (fyzioterapeutky) bezprostředně po jedné z přednášek: "Cítím se úžasně lehce, příjemně uvolněná, chůze ladná - mírně až do kontrarotace, a to před dvěma lety neschopná bezbolestného kroku!!"

Témata mohou být ušita na míru nejrůznějším požadavkům! Ráda připravím i přednášky pro odborníky. Účast na konferencích zaměřených na danou problematiku je samozřejmostí!