TÉMATA O POHYBU PRO LAIKY I ODBORNÍKY

O účincích pohybové aktivity se dá říci jen velmi málo negativního. Bylo opakovaně prokázáno, že přiměřená pohybová aktivita má ať přímo nebo zprostředkovaně vliv prakticky na všechno, co děláme. Ovlivňuje stav těla i rozpoložení duše. Všichni na nějaké úrovni vnímáme, že když máme dostatek pohybu, cítíme se tak nějak lépe. To, že je potřeba se hýbat, slyšíme doslova ze všech stran. A nakonec příležitostí k pohybu je spousta, ale jak se v té nabídce zorientovat? Kde začít a kde na to všechno vzít čas? Celkový dojem může být takový, že to je všechno moc složité a někdo to může vzdát rovnou nebo po prvním neúspěšném pokusu...

Já věřím, že to může být úplně jednoduché a komplikujeme si to především sami. Pohyb je přeci ta nejpřirozenější věc a v rámci prevence to rozhodně nemusí být věda! Stačí se naučit opět rozumět svému tělu, vnímat jeho potřeby a dopřát mu je!

Přednášky se vždy snažím oživit ukázkami cvičení. Toto jsou slova Libušky (fyzioterapeutky) bezprostředně po jedné z přednášek: "Cítím se úžasně lehce, příjemně uvolněná, chůze ladná - mírně až do kontrarotace, a to před dvěma lety neschopná bezbolestného kroku!!"

Témata mohou být ušita na míru nejrůznějším požadavkům! Ráda připravím i přednášky pro odborníky. Účast na konferencích zaměřených na danou problematiku je samozřejmostí!

V roce 2017 proběhly přednášky pro seniory Prahy 4 (organizované MČ Praha 4) a Prahy 7 (organizované Kulturně komunitním centrem, které patří pod Asociaci občanských poraden). V tomto roce jsem navázala dalším kolem přednášek... tentokráte s názvem: Pohyb v pokročilejším věku - proč a jak k pohybu využít okolní prostředí - přednáška s praktickými tipy nejen pro seniory.

Posluchači se dozvěděli, proč je pohyb v pozdním věku tak důležitý, jaké jsou jeho konkrétní účinky a jak to vše souvisí s kvalitou života ve stáří. Kromě toho jsem představila několik tipů, jak k pohybu využít okolní prostředí a tím si přirozeně zajistit jeho dostatek a přispět tak ke zlepšení svého zdraví, kondice a následně i radosti ze života. Na závěr přednášky se posluchači naučili, jak přirozeně promazávat klouby, aby nevrzali a dlouho vydrželi!