Co nás učí KOVID? Třeba POHYB. Jen jinak a doma.

30.03.2020
Určitě to není jen pohyb a určitě to není stejné pro každého. Ale jeden společný rys tu je - všichni musíme (teď už se nikdo neptá) dělat maximum proto, aby mohlo být pomoženo těm, kdo to budou potřebovat. Nakonec nevíme, jestli mezi nimi nebudeme my nebo někdo z našich blízkých. Vlastně nikdo nic moc neví. Názorů je moc a různější už by snad být ani nemohly.


Tento přístup ale neplatí jen pro současnou situaci. Měl by být samozřejmostí. Abychom jako společnost mohli zajistit potřebnou péči těm, kdo ji budou potřebovat, tak v první řadě musí každý udělat maximum sám za sebe. A tady si dovoluji říct, že máme rezervy. Zůstanu u problematiky zdraví a péče. Všichni minimálně tušíme, že udržitelnost systému zdravotní a sociální péče je na hraně. A přesto většina z nás bere prevenci a zodpovědný přístup na lehkou váhu a čeká, že SE TO nějak udělá SAMO. V každém případě jsme tam, kde jsme a čelíme tomu, čemu čelíme...

Myslíte, že to je náhoda? Já na náhody nevěřím. Ale stále chci věřit, že to je příležitost (nebo možná spíše výzva) k dobrým změnám. K lepšímu životu. Tak trochu se obávám, že všichni nakonec budeme muset hodně změnit... postupně, ale nezbytně.

A jedna z těch změn se nabízí úplně přímo - a sice vědomá a každodenní péče o tělo! Průběh onemocnění KOVID-19 do značné míry závisí na naší imunitní reakci a na našem zdravotním stavu. Jsme doslova závislí na tom, jak se zachová naše tělo a jestli je v dostatečné kondici, aby zvládlo průběh onemocnění. Čím lépe na tom je, tím lepší jsou naše vyhlídky. Čím více z nás na tom bude dobře, tím méně rizikových pacientů a tím více prostoru pro léčbu starších, nemocnějších nebo slabších. A neplatí to jen v případě této virové epidemie.

Třeba se máme naučit přijmout zodpovědnost za vlastní tělo a potažmo zdraví a něco pro to opravdu (u)dělat. Nestačí jednou, nebo 10x, nebo 100x, nebo v karanténě... ale dlouhodobě - způsobů je hodně. Každý by si měl najít ten, který pro něj bude přijatelný a dlouhodobě udržitelný.

Přestože známe dopady sezení, stresu a nedostatku přirozeného pohybu, málokdo na to reaguje v rámci prevence. Většinou to odkládáme, až už není zbytí. Plné čekárny jsou jen důkazem. Trápí nás problémy nejen pohybového aparátu. Bolest zad se stala normou. Nejrůznější civilizační onemocnění jsou na vzestupu v čele s farmaceutickým průmyslem. Často zbytečně.

Máme teď jedinečnou "příležitost" (au) se naučit samostatně a vědomě pečovat o vlastní tělo, aby mohlo fungovat správně a být nám v životě oporou! Nemusí to být nic složitého! Způsobů je více a každý si může najít ten svůj. Jen to musí být každodenní, dlouhodobě udržitelné a musí to být pohyb ;). To je to, co naše tělo potřebuje. Ta nejlepší péče, kterou mu můžeme dopřát!

"...bez pohybu naše tělo strádá, je náchylné k nemocem a nefunguje" Hippokratés, 400 let před naším letopočtem (a platí dodnes)

Aktuálně to je ale větší výzva než obvykle. Máme opatření, která ještě více omezují pohyb a možnosti k němu. Spolehnout se můžeme jen sami na sebe (v mnoha oblastech). Nezbývá tedy než to vzít do vlastních rukou a k pohybu přistoupit trochu jinak... zodpovědně.

Neodkládejte to a začněte hned!

A pokud nevíte jak, můžete vyzkoušet minimalistické cvičení PERMANENTO inspirované principy vývojové kineziologie. Jde o jednoduché cvičení, které zvládne každý a na které stačí pouhých 10 minut denně. Je to taková hygiena těla pro moderní způsob života. Nemusíte nikam chodit, nebudete potřebovat žádné pomůcky, ani žádné vybavení. Jen trochu času a prostoru. Vaše tělo se vám odmění. Budete silnější. Budete tělesně i duševně odolnější. Budete zdravější. Budete mít více energie. Budete se cítit lépe. Budete spokojenější. Nestane se to ale za týden a možná ani za měsíc, ale stane se to, pokud se vám podaří překonat začátky a vydržet.

Jako ochutnácku může vyzkoušet krátkou anti-stresovou sestavičku.

Více o tom jak a proč tento způsob cvičení funguje najdete na www.permanento.cz! Dobrá zpráva je, že s mobilní aplikací PERMANENTO můžete začít klidně hned.

Aplikace je ke stažení na:

Google Play

App Store