Jak moc je potřeba pečovat o tělo, aby fungovalo?

30.08.2018

... a to nejen teď, ale hlavně za pár let!

Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Je to totiž velmi individuální. Nejlepší a vlastně i jedinou péčí je pohyb. Bez pohybu naše tělo nemůže fungovat, ale my žijeme v době, kdy se právě pohyb - především ten přirozený, postupně z našich životů vytrácí. Ovšem díky všemu, co o našem těle víme, můžeme tento deficit kompenzovat velmi efektivně a nemusí to být ani moc zatěžující. Naopak. Vhodná dávka pravidelného pohybu může spoustu věcí usnadnit.

Co je ale ta vhodná dávka? Pro bližší představu si odpověď můžete najít v grafu. Každý máme svou tečku!

V podstatě je potřeba zohlednit dva základní faktory. Prvním z nich je množství přirozeného pohybu v každodenním životě a druhým jsou nároky na náš organismus. Ten, kdo většinu dne stráví v pohybu (nutno dodat, že dnes to je spíše výjimečné) a zároveň od svého těla neočekává žádné heroické výkony, se prakticky systematicky hýbat nepotřebuje (zelená tečka v grafu). Na druhou stranu člověk, který většinu dne prosedí za počítačem a o víkendu chce například závodit, by se měl svému tělu věnovat hodně (červená tečka v grafu). Tedy pokud chce, aby mu takový způsob života vydržel i do pozdních let. Z dlouhodobého hlediska není možné tělo ničit sezením a pak ho dorazit intenzivním a třeba ještě nepravidelným sportováním. V takovém případě jde spíše o přetěžování, které naše tělo nemůže zvládnout a dříve nebo později vám to dá vědět. Mluvit nemůže, tak začne tu a tam bolet. Bude unavené. Nespokojené. Pokud ho v takovém případě umlčíte například pilulkou nebo tejpem, aniž byste řešili příčinu, tak si s největší pravděpodobností zakládáte na mnohem větší problém.

Nejde jen o vhodné kompenzační a kondiční cvičení k danému sportu či pohybové aktivitě, ale i o regeneraci či odpočinek. Jenže kde na to vzít čas? Práce a povinnosti zaberou většinu dne a člověk je rád, když si zasportuje alespoň o víkendu. Je tedy potřeba najít rovnováhu mezi našimi nároky a tím, co reálně můžeme zvládnout, která bude dlouhodobě udržitelná. Nebo ještě lépe - PERMANENTně udržitelná!!! Jak na to se dozvíte v jednom z příštích článků nebo na jednom z workshopů PERMANENTO!

Kde je ta vaše tečka?

Potřeba pečovat o tělo roste ve směru šipky. Čím méně přirozeného pohybu máte a čím vyšší jsou vaše nároky, tím více péče bude potřeba. Ale pečovat o tělo by měl i ten, kdo sice nároky nemá, ale zároveň mu v životě chybí přirozený pohyb!!! Správně fungující tělo je od určitého věku jedním z nejdůležitějších předpokladů pro kvalitní a spokojený život. A je mi jasné, že se tomu ve 40ti nechce věřit, ale zkušenosti a data, ke kterým jsem se dostala v rámci své výzkumné činnosti mluví jasně! Změnit to může pouze včasná prevence.