Když tělo nemůže...

16.01.2020

...a vy jste přeslechli první signály volání o pomoc, tak to pak řekne po svém: "Já už opravdu NE-MOC!" A nemusí to být jen "ne-moc" pohybového aparátu. Přitom by stačilo tak málo. Stejně jako si denně čistíte zuby, můžete pečovat o tělo a nejrůznějším "ne-mocem" účinně předcházet.

Všichni víme, že jedna ze zásadních příčin většiny civilizačních onemocnění je právě nedostatek pohybu. A pohyb je to nejdůležitější, co naše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo fungovat a být nám oporou pro život dle vlastních představ. Problém je, že v dnešní době se mu toho pravidelného a všestranného pohybu, ke kterému bylo vlastně stvořeno, zoufale nedostává.

Naopak. A my tak trochu očekáváme, že nám bude sloužit, aniž bychom mu nějak pomáhali. Že vydrží hodiny sezení a nečinnost nebo naopak příležitostnou nebo extrémní zátěž. Že bude imunní vůči stresu, nekvalitní stravě nebo nedostatku odpočinku. I ten je totiž nezbytný. Trochu matoucí je, že ono toto všechno opravdu celkem dlouho zvládá, takže je snadné si zvyknout a očekávat, že tomu tak bude navěky. Bohužel ne. A důkazů je kolem víc než dost. Stačí se zkusit objednat na fyzioterapii - buď si pořádně počkáte, nebo si připravte peněženku. A stejně nedostanete záruku, že oprava bude fungovat nebo vydrží.

Pokud to chcete jinak, je nezbytné změnit přístup a začít o tělo pravidelně pečovat.

Jediné funkční řešení, které budete mít v rukou vy a ne odborníci, je zařadit do života nějaký způsob údržby v podobě vhodného pohybu. A to nejpozději s prvními signály volání o pomoc jako je občasné pobolívání, neopodstatněná únava, bolesti hlavy, ztuhlost nebo i taková celková nespokojenost bez zjevných příčin. Ideálně ale dřív.

Jak to ale v dnešní době zařídit? Kdo má čas na to, pravidelně cvičit?

Měla jsem stejný problém, tak jsem ho vyřešila a vymyslela nový koncept cvičení PERMANENTO. Cvičení vychází z principů vývojové kineziologie. Proto je tak účinné a proto stačí pouhých pár minut denně. Takže zbývá najít trochu času. A to si myslím, že už je zvládnutelné.

Stejně jako denně pečujete o zuby, pečujte denně o své tělo a naučte se mu naslouchat.

PERMANETO je jednou z možností. Pro mě a mnoho dalších funguje dokonale. Je tak příjemné a přirozené, že se brzy začnete na těch pár minutek těšit a když vynecháte, tak budou chybět. Změny na sebe nenechají dlouho čekat a postupně se projeví ve všech oblastech života. Například mé tělo je spokojené a funguje správně. Vím, že se na něj mohu spolehnout i v těžkých chvílích. A je jedno, jestli jsou fyzického nebo psychického rázu.

Pro ty z vás, které článek oslovil, přidávám i to, jak se se cvičením PERMANENTO  seznámit? Ať nemusíte nikam klikat a dozvědet se trochu víc.

Ideální je začít na workshopu, kde pochopíte proč a naučíte se jak. Pak budete plně samostatní na cvičení doma, ale nezůstanete na to sami. Pomůže nová mobilní aplikace. A pokud budete mít čas a chuť, můžete si vždy přijít zacvičit do kolektivu na jednu z "oživovacích" lekcí. Aktuálně probíhají v Praze Braníku, na Vinohradech a na Zbraslavi. Vše potřebné najdete na stránkách Pohybu pro život.

Na závěr už jen slova jedné z účastnic workshopu: "... už stokrát mi někdo říkal, že je potřeba cvičit, ale teprve teď vím jak a hlavně, co to cvičení konkrétně způsobuje a jak je vše propojené. Navíc vnímám okamžité výsledky..." Eva K.