Není síla jako síla!!!

30.08.2018

I když si to často ani neuvědomujeme, tak bez svalové síly bychom nemohli vůbec nic! Jen naše kostra drží pohromadě a ve vzpřímené poloze především díky svalům a jejich poměrně delikátní rovnováze a souhře. Nejde o sílu jednotlivých svalů, ale o sílu celku, kdy se jeden sval neobejde bez druhého! Bez dostatečně silných a sehraných svalů by se naše kostra zhroutila. A také se často hroutí. I když to někdy není úplně patrné na první pohled. Málokdo má v dnešní době dostatek síly na to, aby tělo drželo přesně tak, jak má a mohlo fungovat bez bolestí a problémů. Všichni jsme nějak deformovaní životem - nejčastěji dlouhodobým nedostatkem přirozeného pohybu, nadměrným sezením nebo příliš jednostranným zatěžováním.

Kolik z nás ráno sedne do auta a odjede do kanceláře, kde celý den prosedí u počítače, a pak se opět autem odveze domů. Když zbude síla, tak to cestou vezme přes fitko se "vybít" nebo "dobít" trochou sportu. Nákup je samozřejmě objednaný a už čeká u dveří. Kdo by dnes tahal těžké tašky nebo běhal po krámech! Samozřejmě to berte s trochou nadsázky, ale realita bohužel v mnoha případech není zas tak daleko. Obecně naše těla slábnou (platí známé "use it or lose it") a jsou nucena se přizpůsobovat tomu, co děláme nejčastěji. Nebo lépe řečeno tomu, co neděláme. Vznikají tak nejrůznější nerovnováhy způsobené oslabením některých nepoužívaných svalů nebo svalových skupin a naopak neadekvátním zesílením těch, které ty oslabené musí kompenzovat. To samozřejmě ovlivňuje držení těla a postavení kostí. Asi není třeba připomínat, že tento stav není dlouhodobě udržitelný. Nějakou dobu to tělo zvládá, ale někdy a nějak se nerovnováhy projeví. Nejčastěji s věkem nebo se zvýšenými nároky na organismus například v podobě nepravidelného a/nebo příliš náročného sportu.

Pokud chcete, aby vám tělo fungovalo věku či nárokům navzdory, a vy mohli žít dle vlastních představ, musíte o něj pečovat - nejlépe dostatkem pravidelného pohybu.

Než se do toho ale pustíte, je třeba si uvědomit, že od ideálního fungování je spíše vzdálené a nejprve budou potřeba opravit a posílit základy. Tedy pokud chcete být dlouhodobě úspěšní. Bez pevných a zdravých základů jednou spadne každý "domek". Způsobů, jak zpevnit základy a vrátit tělu nezbytnou sílu a dokonalost, je samozřejmě více. Jen jeden je ale úplně přirozený a jen jeden jsme kdysi všichni ovládali na jedničku. Je to návrat k pohybům z prvního roku života. K pohybům, které nám kdysi umožnily získat dostatek síly na to se vůbec postavit a udělat první krok. To je ta síla, bez které se neobejdeme. Nejde ani tak o její kvantitu jako kvalitu.

Nebudete potřebovat žádné pomůcky, ani se hodiny potit, ani nikam docházet. Zvládnete to sami za pár minut denně a můžete začít třeba hned.

Alfou a omegou každého pohybu, ať už funkčního nebo sportovního, je síla středu těla. Tu můžete velmi efektivně posilovat například dýcháním. Stejně jako to dělá novorozenec. Nejprve jen dýchá, čímž buduje nezbytnou sílu (mimo jiné) pro další pohyby. Ovšem pozor - jen fyziologicky správné dýchání, je účinné.

Dejte vašemu tělu šanci se vrátit k tomu originálnímu nastavení, ke kterému bylo stvořeno! Vaše úsilí se mnohonásobně vrátí - tělo vám bude oporou pro cokoliv, co budete chtít v životě dělat. A to je víc, než se na první pohled může zdát. A projeví se to ve všech oblastech vašeho života!