Ze zad na břicho a zpět

06.11.2022

Opět se vrátíme do plenek. Tentokrát do období, kde se nám začalo dařit se přetáčet ze zádíček na bříško a naopak. Je to další z průlomových pohybů v našem vývoji. V dospělosti je pak hojně využívaný v rehabilitaci po vážných mozkových příhodách nebo traumatech, kdy se pacienti znovu učí základy.

Co je na tomto pohybu tak zajímavé?

SÍLA: Je to pohyb, kdy zapojujeme celé tělo od hlavy k patě. Postupně a plynule v kontralaterálním vzorci, kdy se síla přenáší naším tělem tzv. na kříž - z levé paže do pravé nohy a naopak. Tyto dvě osy se protínají v oblasti pupíku, čímž významně zpevňují střed našeho těla - veledůležité. Tímto pohybem dochází k optimalizaci zapojování svalů. Svaly celého těla se spolu učí spolupracovat tak, aby byl pohyb co nejefektivnější a naše tělo co nejsilnější. Jako celek. Tahle funkční a v životě nebo ve sportu využitelná síla není o výkonu jednotlivých svalů a svalových skupin, ale především o jejich dokonalé spolupráci. Stačí si představit například akrobaty v cirkuse. Nemají obrovské bicepsy, ale udrží se ve shybu na jedné ruce. A pak v posilovně můžete narazit na hodně nabušeného borce, který má problém s jedním shybem. To je ten rozdíl, o kterém mluvím. Je to síla pro dámy - není vidět, ale je! A oceníte ji ve sportu i b věžném životě ;)

ZDRAVÁ ZÁDA: Kromě toho dochází k přirozené rotaci bederní páteře a posilování hlubokých zádových svalů, které pomáhají držet naše bedra pohromadě. Jde o část těla, která je velmi často oslabená (např.: sezením, nesprávným dýcháním), ale zároveň každodenně zatěžována. Stačí si uvědomit, že celou váhu horní poloviny našeho těla ve vzpřímeném postoji nesou právě bedra. Jde o kloubní spojení několika obratlů, mezi nimiž jsou umístěné ploténky. Ty na správném místě drží jen svaly a vazy. Pokud budou v této oblasti oslabené, záda začnou nejprve bolet a pokud s tím něco neuděláme, tak hrozí vyhřeznutí ploténky. A to už může být vážné. Výhřez ploténky je pak kontraindikací tohoto pohybu, tak na to pozor. Tento pohyb je pro bedra léčivý, ale nesmíte to nechat zajít příliš daleko.

DOPING PRO MOZEK: A protože se u přetáčení doslova válíte po celém těle, tak aktivujete stovky receptorů umístěných v kůži. Jejich stimulací dochází ke zvýšení mozkové aktivity. To je ten hlavní důvod využití přetáčení v rehabilitaci. Je to jako takový doping pro náš mozek, který může významně pomoci k obnově poškozených částí.

ROVNOVÁHA: Navíc pohybem hlavy aktivujete vestibulární aparát, což významně ovlivňuje rovnováhu. Ale o tom již více bylo a zase bude ;)