PERMANENTO v praxi

30.08.2018

...aneb jak cvičení ovlivnilo můj život. S principem cvičení inspirovaným našimi nejmenšími jsem se setkala před více jak třemi lety. Vlastně úplně náhodou. Dospěla jsem do bodu, kdy jsem si uvědomila, že musím něco změnit.

Kdysi jsem si myslela, že zvládnu úplně všechno. Chtěla jsem být dokonalou mámou i manželkou, co má domácnost pod kontrolou a k tomu ještě zvládá práci a závodně běhá. I když jsem vlastně neběhala, ale v podstatě utíkala... a neutekla. Tělo si to udělalo po svém a já dostala jedinečnou životní lekci, za kterou jsem nakonec velmi vděčná! Musela jsem se zastavit a zapracovat na sobě. Postupně jsem zjistila, že bez pohybu to dlouhodobě nepůjde. Chtěla jsem ale zkusit něco úplně jiného. Tehdy zvítězilo funkční posilování. Z prvního tréninku jsem málem utekla. Nebylo to vůbec podle mých představ. Myslela jsem, že člověk se u sportu musí zpotit a funět a odcházet nejlépe po čtyřech. Teď už si stojím jen za tím posledním, ale z úplně jiných důvodů. Více o lezení po čtyřech si můžete přečíst zde.

Posilování bylo moc fajn, a kdybych měla více času, tak se tomu ráda věnuji. Mnohem více mě ale zaujal princip krátké rozcvičky vycházející z principů vývojové kineziologie, se kterou jsem se tehdy seznámila. Začala jsem se o tento princip cvičení více zajímat a hlavně cvičit. Po dvou letech jsem doslova závislá na těch několika batolecích pohybech. A výsledek... moje tělo prostě funguje jak nikdy před tím! Není to jen o vnitřním pocitu celkové rovnováhy, ale všechno mi jde tak nějak lépe. Dokonce mě přestaly tu a tam pobolívat záda.

A nedávno jsem se vrátila trochu i k běhání... jen trochu jinak. Už neutíkám. Běhám jen, když opravdu cítím, že na tom mám čas a energii. Ještě musí být pěkné počasí! Nestává se to sice tak často, ale běhá mi to skoro samo. A není to jen pocit - mám i důkaz. Po dvouleté pauze jsem opět vyhrála pohár v amatérském běžeckém závodě na Točné a čas na Běchovické desítce o rok později také nebyl k zahození (43 a nějaké drobné).

Teď vím, jak málo stačí k tomu, aby tělo fungovalo správně a bylo oporou pro cokoliv! V mém případě to je běh, ale může to být například jóga, cestování, zahradničení nebo "jen" pohodlné zvládání každodenních činností! Prostě to funguje a není vůbec žádný důvod, proč byste to nemohli zkusit i vy! Síla je v jednoduchosti, jen na to často zapomínáme a vše si sami komplikujeme!